Працівник може обрати для себе один з таких варіантів звільнення, як за власним бажанням так і за угодою сторін. Звільнення за власним бажанням передбачено ст. 38 Кодексу законів про працю. Законом не передбачено відпрацювання двотижневого або іншого строку перед звільненням за власним бажанням, а лише попередження про звільнення за 2 тижні. Втім є перелік причин, зазначений у ч.1 ст. 38 КЗпП, за якими роботодавець мусить розірвати трудовий договір у строк, в який просить працівник.
Перелік поважних причин:
- переїзд на нове місце проживання;
- переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
- вступ до навчального закладу;
- неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком;
вагітність; - догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю;
- догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи;
- вихід на пенсію;
- прийняття на роботу за конкурсом.
У кожному разі працівник повинен надати роботодавцю документи, що підтверджують існування підстав. В такому разі роботодавець зобов’язаний звільнити співробітника у термін, про який той просить, без відпрацювання двох тижнів. Тобто, відпрацювання після звільнення за власним бажанням неможливе, якщо в заяві працівник зазначить хоча б одну з перелічених вище причин.
Ще варіантом є звільнення за власним бажанням без відпрацюванням двох тижнів, можливе, коли роботодавець не дотримується законодавства про працю, умови колективного чи трудового договору (ч. 3 ст. 38 КЗпП).
Наступною можливістю припинення трудового договору є угода сторін, що передбачена п.1 ч. 1 ст. 36 КЗпП. Звільнення за згодою сторін передбачає, насамперед, домовленість між роботодавцем та працівником – день звільнення визначається сторонами за взаємною згодою. Так працівник може бути звільнений вже наступного дня, якщо про це він домовився з роботодавцем.
Відповідно до п. 1 ч. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» №9 від 06.11.1992 року при домовленості між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом про припинення трудового договору за п. 1 ст. 36 КЗпП (за згодою сторін) договір припиняється в строк, визначений сторонами. Анулювання такої домовленості може мати місце лише при взаємній згоді про це власника або уповноваженого ним органу і працівника.
Також якщо ви найманий працівник на сезонні роботи, то Ви маєте право достроково за власною ініціативою розірвати трудовий договір. Втім лише за наявності причин, передбачених ч. 1 ст. 38 КЗпП України:
- у разі хвороби працівника чи інвалідності, що перешкоджають виконанню роботи за договором;
- порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного або трудового договору.
При цьому про звільнення попереджати роботодавця потрібно письмово за 3 дні.
Якщо ж Ваші законні права та інтереси було порушено, рекомендуємо звернутись до юриста за кваліфікованою юридичною допомогою.